Kontakta oss


Kemicentrums bibliotek & informationsdisk

Kemicentrums informationsdisk är placerad i biblioteket. 

Telefon: 070-617 50 11 
E-post: kemibiblioteket@science.lu.se

Mer information om öppettider och service finns på bibliotekets hemsida.

Naturvetenskapliga biblioteket


Utbildning

Hitta fler kontaktuppgifter och länkar på sidan Utbildning på Kemicentrum. 

Sofi Elmroth

Studierektor forskarutbildning (KILU)
sofi.elmroth@biochemistry.lu.se
046-222 36 92 

Sophie Manner

Studierektor grundutbildning (KILU)
sophie.manner@chem.lu.se
046-222 83 63 

Gunnar Lidén

Programansvarig Kemiteknik, Bioteknik (LTH)
gunnar.liden@chemeng.lth.se
046–222 08 62  

Johan Reimer

Programansvarig, Ekosystemteknik (LTH)
johan.reimer@kemi.lu.se
046-222 81 33

Maria Glantz

Programansvarig, Livsmedelsteknik 
maria.glantz@food.lth.se
046-222 96 53   


Ledning

Martin Hedström

Husprefekt, Kemicentrum
martin.hedstrom@biotek.lu.se
046-222 75 78

Leif Bülow 

Prefekt, Kemiska institutionen
leif.bulow@kilu.lu.se 
046-222 95 94

Mattias Alveteg

Prefekt, Institutionen för livsmedelsteknik
mattias.alveteg@chemeng.lth.se
046-222 36 27

Ola Wallberg

Prefekt, Institutionen för kemiteknik
ola.wallberg@chemeng.lth.se 
046-222 46 41


Administration

Kontaktinformation till gemensamma funktioner på Kemicentrum.

Håkan Hansson

Administrativ chef
hakan.hansson@kilu.lu.se

046-222 93 05

Caroline Lindblom

Intendent, gästbostäder, vaktmästeriet
caroline.lindblom@kc.lu.se
046-222 81 94

Åse Hofwing

Institutionsadministratör
ase.hofwing@kc.lu.se 
046-222 83 49

Tommy Ljungdell

Byggsamordnare
Tommy.Ljungdell@kc.lu.se
046-222 83 38

Pontus Berg 

Byggsamordnare 
pontus.berg@kilu.lu.se 

Johan Tejler 

Arbetsmiljösamordnare
johan.tejler@kc.lu.se
046-222 31 11

Jeppe Nielsen

Vaktmästare
Jeppe.Nielsen@kc.lu.se
046-222 80 34

Danne Svensson

Vaktmästare
danne.svensson@kc.lu.se
046-222 83 55

Mikael Ahlgren

Vaktmästare
mikael.ahlgren@kc.lu.se
046-222 87 41


Adresser

Postadress

Box 124
221 00 Lund

Internpost

Hämtställe 1

Besöksadress

Naturvetarvägen 14

E-post

information@kc.lu.se 

Sidansvarig: information@kc.lu.se | 2022-06-03